Program profilaktyki raka szyjki macicy
Rak szyjki macicy jest nowotworem złośliwym rozwijającym się z nabłonka pokrywającego szyjkę lub kanał szyjki macicy. Na raka szyjki macicy, co roku w Polsce choruje 4 tys. kobiet. Połowa z nich – u których wykryto chorobę zbyt późno – umiera! Wczesne zmiany przedrakowe, które można wykryć systematycznie wykonując cytologię, są wyleczalne w 100%. Rak szyjki macicy może nie dawać wyraźnych objawów. Nie czekaj aż się pojawią.
Główne czynniki ryzyka raka szyjki macicy:
? infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)
? wiek (szczyt zachorowań przypada pomiędzy 45 a 55 rokiem życia),
? wczesne rozpoczęcie życia seksualnego,
? duża liczba partnerów seksualnych,
? duża liczba porodów,
? niski status społeczny i ekonomiczny,
? palenie papierosów,
? stwierdzona wcześniej zmiana patologiczna w badaniu cytologicznym,
? partnerzy seksualnie niemonogamiczni, z infekcją HPV
Na raka szyjki macicy chorują kobiety młodsze niż na pozostałe nowotwory narządów płciowych. Zachorowalność wzrasta począwszy od 25 – 29 roku życia. Następnie liczba chorych gwałtownie rośnie, osiągając szczyt w grupie pacjentek między 45 a 49 rokiem życia.
Na badanie cytologiczne nie trzeba mieć skierowania, jest bezbolesne i trzeba na nie poświęcić jedynie kilka minut. Polega ono na mikroskopowej ocenie rozmazu pobranego z tarczy i kanału szyjki macicy. By badanie cytologiczne było skuteczne musi zostać wykonane prawidłowo. Pacjentka musi pamiętać, że na 24 godziny przed badaniem nie powinna stosować leków dopochwowych ani irygacji.